Dlaczego warto wykupić ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie na podróż to zwykle ubezpieczenie dodatkowe, które jednak wspiera podróżujących w razie uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia. Dodatkowo czasami to prawo wymaga wykupienia ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczenia turystyczne może być wymogiem kraju, do którego się wybieramy. Dlatego też przed podróżą należy upewnić się, co do wymagań danego państwa w sprawie ubezpieczenia.

Jakie państwa wymagają dodatkowego ubezpieczenia podczas podróży?

Zakup ubezpieczenia wakacyjnego nie jest obowiązkiem, lecz czasami to to jedyny sposób na podróż do kraju, który jest dla nas interesujący. Zazwyczaj państwo, które wymaga od podróżników wizy, wymaga także wykupienia ubezpieczenia na podróż. Przykładami takich państw są:

– Rosja,

– Białoruś,

– Kuba,

– Chiny,

– Indie,

– Algiera,

– Angola,

– Benin,

– Burkina Faso.

– wiele innych.

Wiza była także konieczna przy wjeździe do Stanów Zjednoczonych, ale obecnie, jeżeli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny, a pobyt nie przekroczy 90 dni to wiza nie jest konieczna. Jeśli nie mamy pewności co do obowiązku posiadania ubezpieczenia turystycznego warto wejść na stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdzić. Sprawdzić należy też zakres wymaganej polisy turystycznej(np. niektóre państwa wymagają określonej minimalnej sumy ochrony kosztów leczenia).

Dlaczego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne jest zalecane przede wszystkim z powodu sfinansowanie leczenia w razie potrzeby do wysokości sumy gwarantowanej. Ubezpieczenie w takim wypadku pokrywa zwykle takie wydatki jak:

– wizyty lekarskie,

– pobyt w szpitalu,

– zakup leków,

– wykonane badania i zabiegi.

W państwach znanych z wysokich kosztów leczenia(np. USA, Japonia, Kanada)  warto zdecydować się na możliwe najwyższy wariant polisy.

Kolejnym argumentem za wykupieniem ubezpieczenia turystycznego jest fakt, że urazy podczas wyjazdu zagranicznego zwykle nie umożliwiają normalnego powrotu(np. złamanie wymaga dwóch miejsc lub transportu w pozycji leżącej). Czasem powrót z wyjazdu za granicę wymaga  odwiezienia pacjenta karetką lub z asystą medyczną. Tymczasem po wykupieniu polisy na podróż to ubezpieczyciel zorganizuje transport medyczny do Polski.

Dobra polisa turystyczna pomoże także, gdy doznamy szkody w trakcie wyjazdu(np. rozbiło komuś szybę, zarysowało auto itd.). W przypadku dobrej polisy turystycznej oferowane jest także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – OC.

Ubezpieczenie turystyczne to także pewność, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w razie wypadku w czasie podróży. Z polisy zostaną opłacone także akcje ratownicze za granicą. Z posiadanym ubezpieczeniem można także liczyć na ochronę posiadanego bagażu oraz na usługę tłumacza w razie potrzeby.